Ali İsmet Öztürk

  1. Ana Sayfa
  2. Ali İsmet Öztürk
Türkiye’nin ‘İlk’leri IFTE’de

Ali İsmet Öztürk

Mor Menekşe ile gökyüzünde adeta dans eden, Türkiye’nin dünya çapındaki akrobasi pilotu Ali İsmet ÖZTÜRK, IFTE 2018’de merak ettiğiniz soruları yanıtlayacak.

Ali İsmet Öztürk; Akrobasi Pilotu, Ultralight Pilotu, Helikopter ve Uçak Bakım Teknisyeni.

1964 İstanbul doğumlu olan Ali İsmet Öztürk 23 yıldır uçuyor. Türkiye'nin ilk lisanslı ultralight pilotlarından. 1986 yılında helikopter pilotu oldu. 1987-1988 yıllarında ülkeler arası helikopter ticareti ile uğraştı. 1988'de ilk hava akrobasisi tecrübesini yaşadı ve çok korkutucu buldu!

Aynı yıl sabit kanat pilotu oldu, Almanya ve A.B.D'de "Aircraft System Maintenance" konusunda eğitim aldı ve test pilotu oldu. Ticari helikopter ve uçak pilot lisanslarına, aletli uçuş, öğretmen ve çok motorlu tip intibak sertifikalarına ilave olarak helikopter-uçak bakım teknisyeni lisanslarına sahip çok az kişiden biri oldu.

1992'de akrobasi uçuşlarına yeniden başladı ve ilk akrobasi uçağını aldı. Ancak zaman ve maddi imkansızlıklar sebebiyle akrobasiye devam edemedi.

1990 - 1998 yılları arasında helikopter ve uçak test pilotu olarak uçuşlarına devam etti. 50'den fazla değişik hava aracı tipinde test uçuşları yaptı.

Hava film ve fotoğrafçılığı konusunda aranan helikopter pilotlarından biri oldu. Birçok ülkede hava film ve fotoğraf çekimleri gerçekleştirdi. Ülkemizde çekilen yüzlerce tanıtım ve uzun metrajlı filmlerin hava görüntülerinin çekimlerinde pilot olarak uçtu.

1999'da akrobasiye yeniden başladı. Helikopter ve uçak ile havadan yapılan canlı yayın sistemlerini kurdu. Ülkemizdeki bu ilk büyük ilgi gördü ve birçok TV şirketine gece-gündüz havadan canlı yayın hizmeti verdi.

2000 yılında havacılık kariyerinde büyük bir değişiklik yaptı. Her şeyi bir tarafa bıraktı ve sadece akrobasi uçuşları ile devam etmeye karar verdi.

Kendini bu işe adadı ve bunu bir yaşam şekli olarak kabullendi. Sadece 2000 yılında yaptığı akrobasi uçuş sortisi 449'dur. Aynı yıl ilk akrobasi gösterisini gerçekleştirdiğinde Türk halkının çok büyük ilgisini çekti, medyanın ilgi odağı oldu.

2003'te efsanevi Mor Menekşe'nin yapımına başladı. Bütün bilgi ve becerisini kullanarak bu akrobasi uçağının gelişmesini sağladı. Aynı yıl Türk sponsor bulamamasına rağmen Avrupalı sponsorların dikkatini çekti.

2004 senesinde İngiliz GA Buyer havacılık dergisinin ana sponsorluğunda Avrupa'daki Airshow'larda uçmaya başladı. İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi'nin imtihanını kazanarak tüm dünyada geçerli olan "Display Authorisation" belgesini en üst kategoride aldı. Bu yetki sayesinde, milletlerarası gösterilerde düşük irtifada akrobasi uçuş hakkını kazandı.