Semin Öztürk

  1. Ana Sayfa
  2. Semin Öztürk
Semin Öztürk

Semin Öztürk

12 yaşından bu yana akrobasi ile iç içe. Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu Semin ÖZTÜRK, gökyüzü serüvenini ve tecrübelerini IFTE 2018’de sizlerle paylaşacak.

1991 doğumlu olan Semin Öztürk Türkiye’nin İlk Profesyonel Kadın Akrobasi Pilotu. Semin, ilk akrobasi uçuşunu henüz 12 yaşındayken, babası Milli Akrobasi Pilotu Ali İsmet Öztürk ile birlikte gerçekleştirdi. Liseyi Saint-Michel Fransız Lisesi’nde, üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi’nde okudu. Üniversite 2. sınıftayken Ayjet Uçuş Okulu sponsorluğunda Hususi Pilot Lisansı’nı (PPL) aldı. Daha sonra Amerika’ya giderek Kaliforniya eyaletinde bulunan Tutima Academy of Aviatian Safety’de akrobasi uçuş eğitimini tamamladı. İlk yalnız akrobasi uçuşunu 21 yaşındayken Pitts S-2B uçağıyla yaptı. Böylelikle bu tip uçakla ilk yalnız uçan Türk Kadın Pilotu unvanını da aldı. Semin Öztürk, babasının yolundan gidiyor.

İlk hava gösterisini 19 Eylül 2015’te Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi ‘nde (SUSHM) düzenlenen SHG Airshow 2015’te gerçekleştiren genç akrobasi pilotu, İtalyan çikolata markası Pernigotti’nin Türkiye’deki başarılı iş kadınları ile çektiği reklam filminde de rol aldı.

8 Mart 2016 Dünya Kadınlar Günü'nde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda tertip edilen özel resepsiyona davet edildi. Bu davette mesleği ile ön plana geçen kadınlar arasında yerini aldı. 2016 yılında TUSAŞ Uçuş Okulu'nda PPL(H) Özel Helikopter Pilot Yetiştirme Kursu’nu başarıyla tamamlayarak Türkiye'nin İlk Sivil Kadın Helikopter Pilotu oldu.

Ayrıca, Boeing Stearman E-75 ve Mustang P-51 gibi çok özel uçaklarla uçmuş ve uçuş tecrübesini geliştirmiştir. Semin, henüz çok genç olmasına rağmen, ülkemiz havacılığı için birçok ilki gerçekleştirmiştir.